ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ତାଲିମ (Online training to fight the coronavirus in odia)

ଖୋଲା ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଟ୍ରେନିଂ ଆରମ୍ଭ ହେବାର 10 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସକୁ କିପରି ଚିହ୍ନଟ, ପ୍ରତିରୋଧ, ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ WHO ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଠାରୁ ରିଅଲ-ଟାଇମ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିଛନ୍ତି |

WHO ଜରୁରୀକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର 26 ଜାନୁୟାରୀରେ ଅନଲାଇନ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଶୀଘ୍ର ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରକାଶନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ - 2019-nCoV ବିସ୍ତାରର 4 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚିନ୍ତାର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା |


ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ପ୍ରାୟ 3000 ନୂତନ ଉପଭୋକ୍ତା ତାଲିମ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୃତ୍ତିଗତ ତଥା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହର ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ଏଥିସହ, 200 000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭିଡିଓ ଦେଖିଛନ୍ତି |


ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସର ବିସ୍ତାରକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ 675 ନିୟୁତ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳେ ଉଚ୍ଚ ଯୋଗଦାନ ସ୍ତର ଉଭା ହେଲା।

ମାଗଣା ଶିକ୍ଷଣ ଉତ୍ସ, ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ WHO ର ଖୋଲା ଶିକ୍ଷଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମଟି 3 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ nCoV ପରି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ WHO କୁ ବାସ୍ତବ ସମୟ, ଉପଲବ୍ଧ ଶିକ୍ଷଣ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପଡିବ |

ଅନଲାଇନ୍ ତାଲିମ - ଶୀର୍ଷକ “ଉଦୀୟମାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜୀବାଣୁ, nCoV ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ: ଚିହ୍ନଟ, ପ୍ରତିରୋଧ, ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପଦ୍ଧତି” - ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତିସଂଘର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଭାଷା ଏବଂ ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ୍ ଭାଷାରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଛି |

WHO ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (WHE) ପାଇଁ ଓପନ୍ ଡବ୍ଲୁଏଚ୍ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ହେଇନି ଉଟୁନ୍ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ  ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ବୟସ୍କଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣ ନୀତି ବ୍ୟବହାର କରି ଜ୍ଞାନ ପ୍ୟାକେଜ୍ କରିବା, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଆମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ। “ଆମର ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ - OpenWHO - ପୃଥିବୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 21 ଟି ଭାଷାରେ 60 ରୁ ଅଧିକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରିସାରିଛି। ବିଶେଷକରି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉତ୍ତରଦାତାଙ୍କ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ ପ୍ରକୃତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ 2018 ରେ ଏହାର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷଣ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର ଏକ ଛୋଟ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ୟୁନିଟ୍ ଅଛି ଯାହା WHE କୁ ଶୀଘ୍ର ଟ୍ରେନିଂ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଆଗ ଧାଡ଼ିରେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ଜାଣନ୍ତି |

Powered by Blogger.