କରୋନାଭାଇରସ୍: ମୁମ୍ବାଇରେ ପ୍ରଥମ 2 ରୋଗୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ 70 ଟି ରୋଗ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି | CORONAVIRUS Latest Updated



ମୁମ୍ବାଇ ମାମଲା ବ୍ୟତୀତ ପୁଣେରୁ ଅନ୍ୟ ଆଠଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୋଟ ମାମଲା 10 କୁ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ 70 କୁ ନେଇଛି। ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ସର୍ବଶେଷ ଅଦ୍ୟତନରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉଭୟ ପୁଣେରୁ ଦୁଇଟି ମାମଲା ହିସାବ କରିଛି।

ମହାନଗର ନିଗମ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ କରି ବୁଧବାର ମୁମ୍ବାଇରେ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ କିମ୍ବା କୋଭିଡ -19 ର ଦୁଇଟି ମାମଲା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଟ୍ୱିଟରରେ କହିଛନ୍ତି।ମୁମ୍ବାଇ ମାମଲା ବ୍ୟତୀତ ପୁଣେରୁ ଅନ୍ୟ ଆଠଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୋଟ ମାମଲା 10 କୁ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ 70 କୁ ନେଇଛି।

2020 coronavirus outbreak in India by state and union territory
Last Updated: 12 March 2020
State or Union territoryCasesDeathsRecoveries
Delhi500
Haryana1400
Jammu and Kashmir100
Karnataka400
Kerala1703
Ladakh200
Maharashtra1000
Punjab100
Rajasthan300
Tamil Nadu101
Telangana100
Uttar Pradesh900
Total7004
Inclusive of 16 Foreign Nationals (14 in Haryana, 2 in Rajasthan)



ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ସର୍ବଶେଷ ଅଦ୍ୟତନରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉଭୟ ପୁଣେରୁ ଦୁଇଟି ମାମଲା ହିସାବ କରିଛି। ଏହା ପରେ ସହରର 6 ଜଣ ନୂତନ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି।ଉଦ୍ଧବ ଠାକୁର ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି, "ମୁମ୍ବାଇର 2 ରୋଗୀ ଏବଂ ପୁଣେର 8 ଜଣ COVID-19 (କରୋନା ଭାଇରସ୍) ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରଖାଯାଇଛି।"

ଠାକୁର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ ନହେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତକୁ ଫେରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ “ପୃଥକ” ରହିବାକୁ କହିଥିଲେ।ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକତା ପଡେ ତେବେ ରାଜ୍ୟ ଛୁଟିଦିନ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ସଦ୍ୟତମ ମାମଲା ସହିତ, ଭାରତରେ ମୋଟ ମାମଲା 68 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କେରଳ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ 17 ଜଣ ଅଛନ୍ତି।ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ବାହାରେ ମାମଲା 13 ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି ରୋଗକୁ ମହାମାରୀ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଡିସେମ୍ବରରେ ଏହି ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ 120,000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ infected ାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ 80,000 କେବଳ ଚାଇନାରେ ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରସାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ହୋଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଇରାନ, ଇଟାଲୀ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ସ୍ପେନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀରେ ପ୍ରାୟ 30,000 ରୋଗ ହୋଇଛି।


Powered by Blogger.