କରୋନା ଭାଇରସ୍ କଣ ? (CORONAVIRUS in Odia)

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ହେଉଛି ଏକ RNA ଜୀବାଣୁ | WHO ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଜୀବାଣୁ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଛି। ଏହି ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଭାବ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଛୁଇଁବା, ଛିଙ୍କିବା କିମ୍ବା କାଶ କରି ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ | ଏହି ଜୀବାଣୁ ଚାଇନାର ୱୁହାନ ସହରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଜୀବାଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତରେ ବ୍ୟାପିଛି। ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ କରୋନା ଭାଇରସର ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ କଣ ? | CORONAVIRUS in Odia

କରୋନାଭାଇରସ୍ (CoV) ଏକ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏକ ବୃହତ ପରିବାର ଯାହାକି ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ଯେପରିକି ମିଡିଲ୍ ଇଷ୍ଟ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (MERS-CoV) ଏବଂ ଗୁରୁତର ତୀବ୍ର ଶ୍ ir ାସକ୍ରିୟା ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (SARS-CoV) | ଏକ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ (nCoV) ହେଉଛି ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନଥିଲା |
କରୋନାଭାଇରସ୍ ଜୁନୋଟିକ୍, ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ ପଶୁ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି | ବିସ୍ତୃତ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସିଆରଏସ୍-କୋଭି ସିଭେଟ୍ ବିଲେଇଙ୍କ ଠାରୁ ମଣିଷକୁ ଏବଂ MERS-CoV ଡ୍ରୋମେଡାରୀ ଓଟରୁ ମଣିଷକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଅନେକ ଜଣାଶୁଣା କରୋନାଭାଇରସ୍ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କରେ ବୁଲୁଛି ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରି ନାହିଁ |

ସଂକ୍ରମଣର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ ir ାସକ୍ରିୟା ଲକ୍ଷଣ, ଜ୍ୱର, କାଶ, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ସଂକ୍ରମଣ ନିମୋନିଆ, ଭୟଙ୍କର କିଡନୀ ବିଫଳତା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମାନକ ସୁପାରିଶରେ ନିୟମିତ ହାତ ଧୋଇବା, କାଶ ଏବଂ ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ପାଟି ଏବଂ ନାକକୁ ଘୋଡାଇବା, ମାଂସ ଏବଂ ଅଣ୍ଡାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ରାନ୍ଧିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | କାଶ ଏବଂ ଛିଙ୍କିବା ଭଳି ଶ୍ୱାସ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

buttons=(Accept !) days=(20)

We use technical and analytics cookies to give you the best experience. Learn More
Accept !