ଶରୀରର ଏହି ଅଂଶକୁ କେବେବି ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଏହାର କାରଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

ଏହା ପ୍ରାୟତ ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ଯେ ସେମାନେ କାନ, ନାକ, ଆଖି ଏବଂ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଶରୀରରେ ୭ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଛି ଯାହାକୁ କେବେବି ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

This-part-of-the-body-should-never-be-touched-you-will-be-surprised-to-know-the-reason

ଏହା ପ୍ରାୟତ ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ଯେ ସେମାନେ କାନ, ନାକ, ଆଖି ଏବଂ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଶରୀରରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଛି ଯାହାକୁ କେବେବି ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକୁ ଛୁଇଁବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ କରିପାରେ | ସେମାନଙ୍କୁ ଛୁଇଁ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି | ଯଦି ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସୂଚନା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନଥିଲେ, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅଛି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଯାହା ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ବିପଜ୍ଜନକ |

ଆଖିକୁ ଘଷନ୍ତୁ କିମ୍ବା କୁଣ୍ଡାନ୍ତୁ ନାହିଁ
ବେଳେବେଳେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ଆଖି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ କିମ୍ବା ବେଳେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସେପରି କୁଣ୍ଡଉଛନ୍ତି ଏହା ଠିକ ନୁହେ | ଆଖି ମଧ୍ୟ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଶୀଘ୍ର ଧରିଥାଏ | କିନ୍ତୁ, ପ୍ରାୟତ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ସମୟରେ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ | ଆଖିକୁ ଛୁଇଁଲେ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ, କାରଣ, ହାତ ଏବଂ ନଖରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ଆଖିରେ ସହଜରେ ଗତି କରନ୍ତି ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ସଂକ୍ରମଣର ରୂପ ନେଇଥାଏ |


ତେଣୁ ପିମ୍ପଲ୍ ହୋଇଥାଏ
ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରତିଦିନ ମୁହଁ ଧୋଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି | ଗାଧୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଚେହେରା ବିଷୟରେ ସଚେତନ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି | ମୁହଁରେ ତେଲ ରହିବା କିମ୍ବା ବାରମ୍ବାର ହାତରେ ସଫା କରିବା ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ | ପ୍ରାୟତ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ହୋଇଥାଏ | ବାରମ୍ବାର ହାତ ନେବା ହେତୁ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଥାଏ | ତେଣୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

କାନ ଭିତରେ ଆଙ୍ଗୁଳି ପୁରାନ୍ତୁ ନାହିଁ
ଲୋକଙ୍କ କାନରେ ଆଙ୍ଗୁଳି ପୁରାଇ ସଫା କରିବା ପ୍ରାୟତ ଅଭ୍ୟାସ | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କାନରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ଆଙ୍ଗୁଳି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜିନିଷ ସହିତ ସଫା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ | ଏହା କାନ ଭିତରେ ଥିବା କାନ କେନାଲକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା କାନ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରେ |


ନାକରେ ଆଙ୍ଗୁଳି ପୁରାନ୍ତୁ ନାହିଁ
ପ୍ରାୟତ ଲୋକମାନେ ଆଖି ପରି ନାକରେ ଆଙ୍ଗୁଳି ପୁରାଇ ସଫା କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ, କେବେ ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସେ ମଇଳା ହଟାଉଛନ୍ତି, ବାସ୍ତବରେ ସେ ଅଧିକ ମଇଳା ନାକ ଭିତରେ ପୁରାଉଛନ୍ତି | ଯଦି ହାତର ଜୀବାଣୁ ନାକ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବ, ତେବେ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ | ନାକ ସଫା କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ପରିମଳ ଟିସୁ | ଏହାକୁ ସଫା କରିବା ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦ ନୁହେଁ।

ଆନାଲ୍ କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ
ଆନାଲ୍ ଶରୀରର ଏପରି ଏକ ଅଂଶ, ଯାହାକୁ ଛୁଇଁଲେ କିଛି ରୋଗ ହୋଇପାରେ | ଏହା ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କ୍ଷେତ୍ର | ଆନାଲ୍ ରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ପରିମାଣ ଅଧିକ | ଯାହାର ସ୍ପର୍ଶ ହାତରେ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ହାତକୁ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ |

ପାଟିରେ ହାତ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ
ତଥାପି, ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ କ୍ୱଚିତ୍ ଦେଖାଯାଏ | କିନ୍ତୁ, ତଥାପି ପାଟିରେ ହାତ ରଖିବା ରୋଗରେ ଭୋଜନ କରିବା ପରି | ଯଦିଓ ତୁମେ ହାତକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଧୋଇଛ, କିନ୍ତୁ ହାତରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ପରିମାଣ ଚର୍ମରେ ଲାଗିଥାଏ | ଏହା ସହିତ, ଏହି ସମସ୍ତ ଜୀବାଣୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଟିରେ ଯାଆନ୍ତି |

Powered by Blogger.